Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Zbiór zielonki na kiszonki - czym, kiedy i jak?

0
Zbiór zielonki na kiszonki - czym, kiedy i jak?

Kiszonka z traw jest niezwykle wartościową paszą zarówno dla bydła mlecznego, jak i mięsnego. Odpowiednio zakonserwowana pasza jest bardzo dobrym źródłem składników odżywczych. Na jakość kiszonki z traw wpływa wiele czynników - między innymi skład zielonki czy termin i sposób zbiorów.  Pamiętajmy, że wysokoodżywcza kiszonka będzie przekładać się na zwiększenie opłacalności naszej hodowli bydła - zwierzęta będą chętniej pobierały paszę wysokiej jakości i będą się lepiej rozwijały. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem. Mamy nadzieję, że lektura poniższego tekstu będzie dla Państwa owocna!


 

Jakie rośliny są najlepsze na kiszonkę?

Specjaliści podkreślają, że nie wszystkie trawy powinny znaleźć się w składzie zielonki. Gatunki, które powinny stać się podstawą tego typu kiszonki to: kostrzewa łąkowa, życica trwała, życica wielokwiatowa i tymotka łąkowa. Ważna jest również optymalna ilość koniczyny białej oraz czerwonej. Odpowiedni skład zielonki przeznaczonej na kiszenie zapewni naszym zwierzętom wysokoodżywczą paszę na cały rok! Pamiętajmy jednak, że bardzo ważny jest termin zbioru zielonki, ponieważ rośliny w miarę rozwoju zmieniają zawartość składników odżywczych.

Kiedy zbierać zielonki na kiszonkę?

Odpowiedni okres zbioru zielonek niezwykle silnie wpływa na jakość kiszonki. Specjaliści wskazują, że najlepszym terminem na przeprowadzenie zbiorów jest czas, w którym główne gatunki traw są w stanie kłoszenia w pierwszym odroście, a w następnych czas wzrostu 6-8 tygodni. Wybór optymalnego okresu na zbiory zielonki korzystnie wpływa na jakość kiszonki. Warto podkreślić, że im później przeprowadzimy ten zabieg, tym gorsza będzie wartość pokarmowa paszy.

Zbieranie zielonki na kiszonkę

Jak przeprowadzać zbiory?

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość i opłacalność kiszonek z zielonki jest sposób koszenia. Wskazuje się, że nie można kosić zbyt nisko, ponieważ znacznie wydłużamy okres odrostu roślin, a także zanieczyszczamy zebraną zielonkę glebą. Jeżeli natomiast będziemy kosić zbyt wysoko, zbiory będą znacznie mniejsze i spowodujemy rozrost różnych chwastów, które pogorszą jakość naszych przyszłych kiszonek. Jak widać, optymalna wysokość koszenia jest bardzo ważna - przyjmuje się, że trawy i lucernę powinno kosić się na wysokości około 5-6 cm.

Dostosowanie maszyn

Pamiętajmy, że do koszenia zielonki należy użyć maszyn, które charakteryzują się odpowiednią wydajnością - im większy obszar koszenia, tym większa powinna być szerokość robocza kosiarek. Tak na przykład posiadając 15 ha powierzchni użytków zielonych, możemy użyć kosiarek 1,6 m. Szybkie skoszenie zielonek pozwoli nam na uzyskanie kiszonek tej samej jakości.

Suszenie - jak uzyskać odpowiednią wilgotność zielonki?

Aby kiszonki charakteryzowały się wysoką jakością, niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej wilgotności zielonki. Właśnie dlatego skoszoną trawę rozrzuca się już podczas koszenia, lub bezpośrednio po zakończeniu tej pracy. W ten sposób od razu rozpoczynamy proces podsuszania zielonki - sucha masa dla kiszonki powinna obejmować 30-40% całego materiału. Na odpowiednie suszenie zielonki wpływa zarówno pogoda, jak i przetrząsanie.

Przetrząsanie i zgrabianie zielonki

Aby odpowiednio wykonywać przetrząsanie zielonki, należy dobrać maszyny w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć liczbę przejazdów roboczych. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstawania kolein, a także ugniatania zielonki. Jeżeli wilgotność materiału jest już odpowiednia, możemy przejść do zgrabiania w wały. Najnowsze zgrabiarki charakteryzują się wysoką wydajnością zgrabiania, dzięki czemu zminimalizowane są stary zielonki. Wskazuje się, że przetrząsaczo-zgrabiarki, które wykonują zarówno pracę przetrząsacza, jak i zgrabiarki, posiadają mniejszą szerokość roboczą, przez co polecane są do mniejszych gospodarstw rolnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą części do zgrabiarki.

Prasy rolujące do kiszonki

Zbieranie zielonki na kiszonki

Jeżeli nasza zielonka jest już zgrabiona w wały, możemy przystąpić do zbierania materiału. Dokonuje się tego na kilka sposobów, jednak najbardziej poleca się belowanie. Nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, jednak dzięki niemu uzyskuje się kiszonki najwyższej jakości. Do belowania wykorzystuje się prasę zwijającą, która tworzy bele o odpowiedniej gęstości i szerokości. Specjaliści wskazują, że w celu optymalnego zagęszczenia środka beli należy na początku formowania stosować mniejszą prędkość robocza.

Owijanie folią i transport

Kolejnym krokiem jest jak najszybsze owinięcie bel za pomocą odpowiedniej folii kiszonkarskiej. O jej wyborze pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule - https://poltechparts.pl/jaka-siatka-do-prasy-jaka-folia-do-sianokiszonki. Kiszonki z zielonki owija się zazwyczaj 3 lub 4-krotnie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że w przyszłości bele się nie rozerwą.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa przydatny, a przygotowana kiszonka będzie możliwie najwyższej jakości. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium