Przy zamówieniu powyżej 2000 zł dostawa za 1 zł. Nie dotyczy przesyłek paletowych

Obsługa opryskiwacza - podstawowe informacje

0
Obsługa opryskiwacza - podstawowe informacje

Już niedługo rozpocznie się okres, podczas którego wykonuje się pierwsze wiosenne opryski. Roślinom uprawnym na całym świecie zagrażają setki, a nawet tysiące różnych chorób, szkodników i chwastów. Bez odpowiedniej ochrony roślin, nasze przyszłe plony będą silnie zagrożone. Jedną z najbardziej skutecznych metod, które chronią rośliny, jest opryskiwanie odpowiednimi środkami chemicznymi. Nieprawidłowe przeprowadzanie oprysków zagraża jednak zarówno ludziom, jak i środowisku. Właśnie dlatego przed przeprowadzeniem tego zabiegu, należy zapoznać się z odpowiednimi informacjami.


 

Opryski to nie wszystko!

Na samym początku należy wspomnieć, że opryskiwanie to nie jedyna metoda ochrony roślin i należy ją ograniczyć do niezbędnego minimum. Rolnicy na całym świecie przez setki lat wypracowali różnego rodzaju metody, dzięki którym możemy uzyskać zadowalające rezultaty, bez zbędnego nadużywania środków chemicznych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na podstawowe metody agrotechniczne. Polegają one na odpowiedniej uprawie, nawożeniu, zachowaniu optymalnych terminów zabiegów oraz doborze odmian. Wysokiej jakości materiał siewny jest niezbędny dla dobrych plonów. Pamiętajmy również o wykonywaniu orki, uprawy pożniwnej itp. Poza metodami agrotechnicznymi wymienia się również metody fizyczne, mechaniczne i biologiczne.

Chemiczna metoda ochrony roślin

Ze względu na swoje działanie, jest to najbardziej wydajna metoda ochrony roślin. Rolnictwo intensywne praktycznie nie obędzie się w tej chwili bez takich środków chemicznych jak herbicydy, insektycydy, fungicydy, regulatory wzrostu itd. Są to środki, które walczą z konkretnymi zagrożeniami. Jest to najbardziej skuteczne narzędzie przy ochronie roślin, jednak niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw dla środowiska. Właśnie dlatego musimy wiedzieć, na czym polega prawidłowa obsługa opryskiwacza i w jaki sposób należy przeprowadzać opryski na polach.

Rodzaje opryskiwaczy

Na rynku istnieje szereg rodzajów opryskiwaczy, które ze względu na sposób rozpylania cieczy możemy podzielić na:

  • ciśnieniowe,
  • ciśnieniowe z pomocniczym strumieniem powietrza,
  • pneumatyczne,
  • pneumatyczno-hydrauliczne,
  • z rozpylaczami rotacyjnymi,
  • z rozpylaczami elektrostatycznymi i elektrodynamicznymi.

Ze względu na zastosowany napęd w opryskiwaczach, wydziela się kilka rodzajów opryskiwaczy, jednak przy pracach polowych w Polsce stosuje się przede wszystkim maszyny ciągnikowe - zawieszane, przyczepiane lub nabudowane na ciągnikach. Szczególnie polecamy markę Maschio Gaspardo.Obsługa opryskiwacza - Maschio Gaspardo

Wyreguluj opryskiwacz

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio wyregulować opryskiwacz. Na samym początku musimy upewnić się, czy przy urządzeniu nie występują żadne usterki i czy nic nie przecieka. W tym celu napełniamy zbiornik opryskiwacza do połowy czystą wodą i uruchamiamy maszynę przy ciśnieniu 0,5-0,7 MPa. Dzięki temu w bezpieczny sposób możemy sprawdzić, czy nigdzie nie występują wycieki i czy mieszadło oraz zawór rozdzielczy pracują prawidłowo. W wypadku, gdy jakaś część jest uszkodzona lub nie działa prawidłowo, należy ją wymienić. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdą Państwo między innymi części do opryskiwaczy Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy wykonać regulację opryskiwacza.

Obsługa opryskiwacza - kalibracja

Przede wszystkim podczas kalibracji opryskiwacza musimy uwzględnić aktualne warunki pogodowe i dostosować ciśnienie do prędkości jazdy. Dodatkowo musimy dobrać odpowiednie rozpylacze i zapoznać się ze sposobem używania danego preparatu. Aby odpowiednio ustawić opryskiwacz musimy sprawdzić:

  • dawkę cieczy,
  • prędkość jazdy,
  • natężenie wypływu cieczy,
  • rozstaw rozpylaczy i ich odpowiedni rodzaj,
  • przewidywaną dawkę cieczy na hektar.

Opryskiwanie roślin

Jak przygotować preparat do oprysku?

Pamiętajmy, że preparaty różnią się od siebie i musimy bezwzględnie stosować się do zaleceń zawartych na etykiecie danego środka chemicznego. Przy przygotowywaniu cieczy użytkowej należy zachować szczególną ostrożność i wykonywać to w odpowiednim miejscu. Opryskiwacze są wyposażone w rozwadniacze, w których należy wykonać ciecz. Podkreślmy, że nie powinniśmy w tym celu używać innych naczyń (chyba, że na etykiecie widnieją inne zalecenia). Napełnianie zbiornika opryskiwacza najbezpieczniej wykonać na twardym, nieprzepuszczalnym podłożu. W ten sposób unikniemy zagrożenia dostania się stężonego preparatu do gleby i ujęć wody.

Opryskiwanie roślin - na co zwrócić uwagę?

Jeżeli nasz opryskiwacz jest gotowy do pracy, możemy przystąpić do opryskiwania roślin. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, aby na polu nie występowały tzw. omijaki lub dwukrotne opryski. Aby tego uniknąć, najlepiej skorzystać z odbiornika D-GPS, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że wykonujemy zabieg w pełni precyzyjnie. Innymi sposobami na prowadzenie opryskiwacza jest wykorzystanie znaczników pianowych lub stosowanie ścieżek technologicznych. Pamiętajmy również o sprawdzeniu pogody - oprysków nie należy wykonywać przed spodziewanym deszczem, który zmyje środek chemiczny z naszych roślin. Najlepiej wykonywać opryski w godzinach porannych lub wieczornych, ponieważ wiatr wieje wówczas z mniejszą siłą.

 

Powyższy artykuł zawiera wyłącznie podstawowe informacje na temat obsługi opryskiwacza i przeprowadzania oprysków. Każdy opryskiwacz różni się od siebie budową, dlatego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Pamiętajmy również, że niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń zawartych na etykietach konkretnych środków chemicznych.

Komentarze do wpisu (0)

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium